» Superior Gölü Superior Gölü | Yurtdışı | Anasayfa
Amerika ile Kanada sınırında yer alan ve dünyanın en büyük tatlı su gölü olarak kabul edilen Superior gölü, buzul döneminden bu yana var olduğu bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bir gerçektir.

Superior gölü dünyanın en büyük tatlı su gölü olmasına rağmen burada yüzmek imkansız gibi bir şey suyun çok soğuk oluşu burada yüzmek için karşımızda en büyük engel. Superior gölü uzun bir geçmişe sahip bir göl buzul çağında oluştuğu bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bir gerçektir. Bu kadar uzun bir tarihe sahip olan ve yüz ölçümü olarak hayli büyük olan göl içerisinde ne kadar çok canlı yaşadığını sizde tahmin edebilirsiniz.

Göl içerisinde taşımacılık gemilerle sağlanmakta, kış döneminde göl buz tutmasına rağmen gemi trafiği neredeyse 6-7 ay boyunca yoğun olarak işlemekte. Beş metreyi bulan dev dalgalar size okyanusu hatırlatsa da, ani basan sis, fırtına kuzey kutbuna yakın bir yerde olduğunuzu hatırlatacaktır.

 Yaklaşık 200 nehrin beslediği Superior gölünü besleyen en büyük nehir Nipigon nehri ve St Louis Nehri denebilir.

Superior gölünde bilinen 80 balık çeşidi yaşamakta.  Bir çok balık türü ise Superior gölünün soğuk sularına alışmış olmalı ki sadece bu gölde yaşamakta. Ama bilinçli yada bilinçsiz olarak bazı balık türleri Superior gölüne daha sonradan eklenmişler Beyaz ve Pembe Somon balığı gibi. 

Ozer Utku tarafından 19 Ekim 2013 10:15:57 tarihinde gönderildi.
 » YORUMLAR
 » CEVAP YAZ

© 2013 HaberGezi.com
HaberGezi.com sitesinde yer alan tüm içerikler HaberGezi.com editörleri ve ziyaretçileri tarafından hazırlanmaktadır. Yazılı izin alınmadan kısmen dahi olsa kullanılması, başka sitelerde yayınlanması, medyada kullanılması yasaktır.