» Lyon Gezilecek Yerleri Lyon Gezilecek Yerleri | Yurtdışı | Anasayfa
Lyon, geçmişin geleneklerini, izlerini bugünün trendleri ile bir arada buluşturan Fransa'nın en güzel atmosferik şehri. Lyon'u yakından tanımak ve anlamak için Eski Lyon'u görerek başlayabilirsiniz. Lyon'da geçirdiğimiz bir kaç günde Lyon ve Lyonnais halkı (Lyonlular kendilerine Lyonnais demekteler) hakkında çok güzel tecrübeler edindik.

Lyon tarihi bir kent olduğu kadar sanatsal anlamda da güzel bir şehir.  Bu nedenle gezimizin ilk gününde Lyon'un sanat merkezlerinden birisi olan Opéra de Lyon'u (opera-lyon.com)gezisi ile başlıyoruz Lyon'u keşfetmeye.  1989 - 1993 yılları arasında yenilenen Opéra de Lyon, 1200 kişi kapasitesi bulunuyor ve muhteşem bir akustiğe sahip. Lyon'un sanat hazinelerinden olan Opéra de Lyon'un büyük bir kısmı ahşaptan inşa edilmiş. Opéra de Lyon içerisinde farklı büyüklüklerde  6 adet sahne bulunuyor.

Eski Lyon'un dar sokaklarında gezerken gizli yerleri keşfetme hissi biraz gezinize heyecan katacak. Lyon'da beklediğinizden çok fazlasını bulacaksınız diyerek gezimize bir başka tarihi öneme sahip olan Traboule ile devam ediyoruz.  Traboule 4. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmekte. Dönemin tüccarları tarafından nehir üzerinden hızlı sevkiyat yapabilmek için kurulduğu düşünülen Traboule, halka açık bir yer. Her zaman ziyaret edilebilir.

Opéra de Lyon

Lyon'da mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer Notre-Dame de Fourvière Bazilikası olmalı. Şehre hakim bir noktada 1872 yılında inşa edilmeye başlanan ve 1884 yılında tamamlanan katedral, Lyon gezinizde sizlere harika bir Lyon manzarası sunacağı gibi kendinin görkemi de büyüleyecek.

Avrupa'nın en sevdiğim yanı şehir ne kadar kalabalık olursa olsun, yeşil alan ve parklara asla dokunulmuyor bu Lyon'da da böyle. Parc de la Tête d'Or, 290 dönümlük muhteşem bir park. Bu parkı gezmek başlı başına bir gün istemekte. Parka giriş ücretsiz ve Lyon halkı tarafından en çok uğranana yer. Park içerisinde küçük göller, piknik alanları, küçük bir hayvanat bahçesi, gül bahçesi, botanik bahçeleri görmek mümkün.

Lyon'un aynı zamanda güzel bir sanat şehri olduğunu sanırım yukarıda yazmıştım ve şimdi o sözümü tekrarlıyorum ve 5. yüzyıldan kalma tablolar ve daha fazlasını görme fırsatını bulacağınız Louvre Müzesi Lyon'un mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında. 

Tekstil konusunda öncü bir şehir olan Lyon'da dikkatinizi çekecek bir diğer müze de Kumaş müzesi. Burada renkli ipek kumaşlar veya bir parça kumaşın nasıl işlendiği hakkında bilgiler edinmek mümkün.

Bir sonraki Lyon makelemiz Lyon gece hayatı.

Özer Utku tarafından 19 Temmuz 2013 12:02:12 tarihinde gönderildi.
 » YORUMLAR
 » CEVAP YAZ

© 2013 HaberGezi.com
HaberGezi.com sitesinde yer alan tüm içerikler HaberGezi.com editörleri ve ziyaretçileri tarafından hazırlanmaktadır. Yazılı izin alınmadan kısmen dahi olsa kullanılması, başka sitelerde yayınlanması, medyada kullanılması yasaktır.